Image  Wszystkie tegoroczne obchody upamiętniające 90. rocznicę walk i zrywu mieszkańców Wielkopolski odbyły się wyjątkowo uroczyście. Jeden z nich zorganizowano w Zamościu 12 lutego 2009r.
  Czwartkowe obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęto przy pomniku upamiętniającym walki powstańcze w Zamościu, gdzie przybyli goście złożyli kwiaty.

 Kolejnym punktem uroczystości była msza św. sprawowana w intencji poległych powstańców w miejscowym kościele pw. Św. Ojca Pio. Mszy przewodniczył proboszcz zamojski ks. Roman Michalski wraz z ks. Seniorem Stanisławem Różniakiem z Rynarzewa. Uroczystej celebrze towarzyszył chór parafialny pod kierownictwem p. Aleksandry Podżerek przy akompaniamencie organisty p. Łukasza Kucharskiego. 
  Po mszy mogliśmy wysłuchać montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół w Rynarzewie pod kierunkiem p. Hanny Wenckowskiej-Sanger i p. Magdaleny Itrich.
W programie wystąpiły również absolwentki naszej szkoły: Eliza Pachota i Dominika Kuczma.
Uroczysty dzień zakończono spotkaniem w świetlicy wiejskiej.

Image

Image

Image

 Zdjęcia i tekst: Magdalena Itrich.

Image
fot. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" autorstwa Mariana Olszewskiego wyd. Wydawnictwo Poznańskie Poznań -1978r.

Fotografia przesłana przez Ziemowita Jurczyńskiego z Poznania wnuka Wawrzyna Jurczyńskiego, który walczył podczas postania w Rynarzewie. Zdjęcie zrobione przy Szkole Katolickiej w naszej miejscowości. 

Osoby na zdjęciu:
Drugi rząd od góry:
- druga osoba od lewej: Michał Wawrzyniak;
- trzecia osoba: Wawrzyn Jurczyński Był weteranem frontu zachodniego. Walczył w latach 1914-1918 we Francji. Po powrocie zgłosił się na ochotnika do powstania.
- czwarta osoba: Czesław Rzepczyński.

Wszyscy po powstaniu zamieszkali w Poznaniu.

1 procent podatku

GUT-POL

Firma GUT-POL zaprasza Państwa do zapoznania się ze swoją ofertą.

gazetka10c

 

www.gutpol.pl

sufity

strony internetowe bydgoszcz