splyw   „Kajakiem przez Krajnę i Pałuki” to nazwa projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Rozwoju Rynarzewa przy wsparciu finansowym powiatu nakielskiego. SIRR w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie „promocja turystyki” organizuje w tym roku łącznie pięć spływów rzekami i kanałami Krajny i Pałuk.

W sobotę po raz pierwszy odbył się zorganizowany spływ Gąsawką od Sobiejuch do Rynarzewa. Przez Jezioro Sobiejuskie, Słupy, Folusz, Szubin, Kołaczkowo, Skórzewo, Wojsławiec płynęła grupa dwudziestokilkuosobowa by w Rynarzewie pogratulować sobie przetarcia nowego szlaku turystycznego. Gąsawką płynie się wspaniale: jeziora, lasy, łąki i pełen uroku park w Słupach, oczyszczona rzeka do Szubina…Niestety w miejscu gdzie rzeka łączy się z Białą Strugą przykra niespodzianka i jeszcze gorszy zapach, przy ogródkach działkowych…wstyd, a z rury biegnącej od oczyszczalni zamiast czystej wody płynie cuchnąca ciecz. Tak w XXI wieku lekceważy się prawo i bogactwo przyrody. Pod Kołaczkowem piękny las i cudowne widoki pozwalają zapomnieć o przykrym zapachu. Tu nieodkryte zakątki pełne zwalonych drzew, jazów, zmian linii brzegowej i roślinności. Od Skórzewa wyprawa zamienia się w ryzykowne, ale i pasjonujące przedzieranie się przez sitowia, a od Wojsławca znów napawanie się szybkim nurtem i czysta wodą.
Rankiem na drugi dzień kajakarze ruszyli cudowną Notecią do Nakła. Wysoki stan wody, szybki nurt, piękna pogoda, doświadczona kadra prowadząca …wszystko to sprawiło, że niedzielny spływ zamienił się w „ wodny spacer”

splywd
Stowarzyszenie zaprasza już za dwa tygodnie (10, 11 lipca) na następna wyprawę. Tym razem spływ ruszy z Nakła, by Kanałem Bydgoskim, Noteckim i Notecią przez Rynarzewo wrócić na stanicę Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Zapisy w Świetlicy Wiejskiej w Rynarzewie u p. Iwony Szwedy, która czeka pod numerem tel: 887352491.

Spływy organizuje Zarząd SIRR:
- Iwona Szweda (prezes SIRR)
- Karol Ruciński (wiceprezes SIRR)
- Gabriela Dobosiewicz (członek zarządu SIRR)
- Lidia Rosołowicz (skarbnik
- Artur Michalak (sekretarz SIRR)
Dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę, a szczególnie za mistrzowskie prowadzenie panu Zenonowi Słowińskiemu (szlakowy) i panu Marianowi Dobosiewiczowi (ratownik)

 

GALERIA

 

1 procent podatku

AKM baner

GUT-POL

Firma GUT-POL zaprasza Państwa do zapoznania się ze swoją ofertą.

gazetka10c

 

www.gutpol.pl

sufity

strony internetowe bydgoszcz